O oprátku Jiříka Kopidlanského z Kopidlna.
Rozpis s exkurzem do české historie.
ONE MAN RELAY
KLÁNOVICE SOBOTA 11.1.2003
          Závod PZL

    Les Vídrholec slouží od nepaměti za úkryt nejrůznějším lapkům a loupežníkům.  Již kníže Vladislav dal po svém nastoupení r. 1141 les vojskem obklíčiti; loupežníci byli schytáni a pak v Kouřimi a v Kolíně popraveni. Jedním z nejodvážnějších    byl  za jagellonské vlády  vůdce všech zbojníků Jiří Kopidlanský. Mstil krev svého bratra Jana, jenž byl  nezákonně popraven (pražáci si dovolili dotknout se urozeného hrdla šlechtice, jaká troufalost!)  a na Proseku pohřben. Jan o trhu, kdy byl prohlášen mír, v hádce totiž zabil Cukra z Tamfeldu. Mstitele Janova, opovědníka Jiřího Kopidlanského bylo těžko lapiti, neboť se těšil přízni šlechty. Tak roku 1508 vypáliv Michli sází již u Běchovic červeného kohouta ve stodolách a stozích pražských kupců. To samé v Jesenici, Žatci.  Je pronásledován jezdecky i pěšky, avšak Kopidlanský jest jako vichr. Dnes olupuje pražské kupce u Plzně a druhý den již bije u samé Svinské brány na pražských vinicích dělníky. Hned poté se zjevuje jako zlý duch v Nymburce a již druhého dne, 26. září 1508, vypálí Úvaly pro posměch, přímo nad hlavami pražských žoldnéřů. Nepracuje sám, nýbrž přepadává své oběti až s 200 jezdci a 100 pěšími . A jak skončil proslulý zemský škůdce? Král Vladislav shledal jeho hněv spravedlivým a omilostnil ho. Město Praha jej dokonce muselo odškodnit 5500 dukáty. A dál se jeho stopa historikům ztrácí. Možná vstoupil jako žoldnéř do služeb Benátské republiky. A co ta oprátka? Není to nonsens, když milý Jiřík nezašel přirozenou smrtí loupežníků, t.j. na popravišti? Tu má naň město Praha stále přichystanou. A navíc  Jiříkův duch stále obchází lesem Vídrholcem, kde býval jeho hlavní stan,  upíjí smrdutou vodu z močálů a kaluží. Živí se zdechlinami zaběhnutých psů a mršinami  v zdejších  bažinách utonulých orientačních běžců... *
    Druhé z poživatin však začíná býti v klánovickém polesí nedostatek. Lapkův duch se dokonce nechal v klánovické nalévárně U Smolíků slyšet, že pokud ve věci nenastane rázné zlepšení, pak přesídlí na Velkou Skálu u Tróje, kde je volně k dispozici celá mrtvola slona Kadíry. Proto jsme se  rozhodli , že duchovi pomůžeme. Vypisujeme tudíž v Klánovicích závod Pražské zimní ligy. Mapa je zastaralá a mizerná. Bažiny hluboké a zrádné. Věříme, že duch si nasyslí zásoby na desetiletí.
 
 
Tedy
"TYP ZÁVODU Jednomužné štafety (One man [woman] relay). Na základě pravidel PZL  tedy i jednoženné. Hromadný start.
KDE Praha-Klánovice. Sraz na automobilovém parkovišti na straně příjezdu vlaku od Prahy naproti klánovickámu nádraží
KDY v sobotu 11.1. v 10.10. Čeká se na vlak vyjíždějící z Masaryčky v 9.30 a z Libně v 9.38  (v Klánovicích v 9.54). Nebude-li přepaden.**
CÍL do 12.40 . Závodníky, kteří zůstanou na trati déle, přenecháme duchově laskavé péči.
PŘIHLÁŠKY Deadline 8.1. 19.00 hodin, potom již jen omezeně za dvojnásobné startovné
                        Mailem na adresu 
          svab@fzu.cz       Mail preferuju!
                        mobil:           723  447 268
                        tel. do práce: 220 318 536
                        tel. domů:      284 828 376
Do 4.1. jsem na horách, na maily nereaguju, ale přijímám.
STARTOVNÉ 15 KČ, dvojnásobné 25 KČ, Stavárna zdarma.
TRATĚ         A:  90 min
        B:  60 min
        C:  40 min

    Kdyby  přišla prudká obleva a roztály místní močály, měníme dedikaci závodu. Nahraďte si potom ve svém rozpisu  slovo oprátka slovem koruna a  jméno Jiříka Kopidlanského zaměňte jménem syna krále, jenž  mu udělil milost,  t.j. Ludvíka Jagellonského. Ten dosáhl s bažinami jisté, nezanedbatelné zkušenosti . Ovšem jen  coby jednorázový  hloubkoměr.

Za pomoci kláves ctrl-c a ctrl-v z internetu opsal Jéňa.

* A bude strašit až do skonání věků, leda by jej políbila nějaká hezká čtrnáctka. V případě PZL je však duch v souladu s pravidly soutěže ochoten odhlédnout od věku i pohlaví.

** K poslednímu zaznamenané opovědi došlo v oblasti Vídrholce v době pražského zasedání NATO, kdy se  zde neznámý lapka-žabař pokusil vykolejit vlak. Stejně jako loupežníci v dobách vladislavských nebyl dopaden. Les má holt tradici.